26 اسفند 1392

کتاب گیلانغرب در جنگ منتشر شد


کتاب گیلانغرب در جنگ منتشر شد

به گزارش خبرگزاری رسا، کتاب گیلانغرب در جنگ به قلم محمدرضا تمری از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم: جنگ را پدیده‌ای شر خوانده‌اند، از آن رو که قتل و جنایت و حیوانیت و غارت و تجاوز، ملازمان همیشگی آن هستند. انصاف نیز حکم می‌کند که حقایق فوق مورد تأیید هر ناظر عادلی باشد، اما این همه‌ی حقیقت نیست. چه اینکه آن شرّ ذاتی، گاه در اعراض خود تصاویری خلق می‌کند که همان ناظر عادل را آن‌چنان مبهوت خویش می‌سازد که چاره‌ای جز برآوردن فریاد تأیید و تحسین نخواهد داشت. تصاویری دلر‌با از انسانیت و خلوص و بندگی و رشادت و شجاعت که صحنه‌ی جنگی متعارف را مبدل به حماسه‌ای نامتعارف می‌سازد. جنگ ما از این سنخ بود.

جنگ ما هرچند جنگ بود، اما جنگی بود نه از جنس جنگ‌های دیگر. در دفاع هشت ساله‌ی ما هرچند همچون دیگر جنگ‌ها خون و باروت و توپ و تانک و ضجه و شیون و مرگ و انفجار بود.

 اما در همین احوال سیاه، ملتی با فرصت‌‌شناسی تمام، بار خود را بستند و از فرش سفلی به عرش ‌اعلی سفر کردند. گویی همین اکنون بود که امیرمؤمنان (ع) در گوش ایشان فریاد برآورد که «اغتنم الفرص الفرصت تَمر مَر السحاب»!


مردمی بودند در دیاری غریب اما سرسبز و باصفا که از فرط طراوت، سرزمین‌شان را «گیلانغرب» نامیده بودند. مردمی مؤمن و خداترس و غیور که وقتی نعره ی توپ و تانکِ قومی مسلمان‌کش به ایشان اخطار داد که «انَ الناسَ قد جَمَعوا لکُم، فَخشَوْهُم» به جای آنکه خوف از مرگ و رها کردن این متاع قلیل دنیا آنان را از دیار خویش فراری کند، مردانه ایستادند و این سرود آسمانی را یک‌صدا سردادند که «فَزادَهُم ایماناً و قالوا حسبُنَا الله و نِعم الوکیل»! و این شد که ایمانشان افزون تر گشت و گفتند خدای یکتا ما را بس است و چه خوش وکیلی است آن ربّ متعال از برای ما!


جنگ خونین و غمبار، سکوی پرشی شد برای مردان مردی که آرزوی آدم شدن در وجودشان شعله می‌کشید و در پی به‌دست آوردن فرصتی برای امتحان ایمان خویش که برای آن تشنه‌لبان می‌گشتند. مردمانی بودند که خون و آتش، شهرشان را غرقه‌ی خویش ساخته بود اما آرزوی شنیدن یک آه را بر دل شیطان باقی گذاشتند. شاید تصور این مطلب برای آیندگان شبیه افسانه باشد که شهری بود در تاریخ که اهالی آن بمب و موشک و تانک را روبه روی خویش دیدند و شهرشان را ترک نکردند و به سیادت عاشوراییانی از تبار شهید «صفر خوشروان» حماسه‌ای آفریدند به عظمت حماسه گیلانغرب.

 گفتنی است کتاب گیلانغرب در جنگ با شمارگان 2500نسخه، در 164 صفحه، با قیمت چهار هزار و پانصد تومان به تازگی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر و راهی بازار نشر شد.


رسا