24 اردیبهشت 1393

رونمایی کتاب «زندگی و زمانه پروین اعتصامی» با حضور احمد مسجدجامعی


حدادی، پژوهشگر تاریخ تهران و نویسنده کتاب با اشاره به زندگی پروین اعتصامی گفت: پروین را نباید با شاعری مقایسه کرد. او تک بود. خیلی‌ها بیراهه رفتند و او را با فروغ فرخزاد مقایسه کردند، اما این شاعر را باید تنها با خودش قیاس کرد.

این پژوهشگر اضافه کرد: فضل‌الله گرکانی کتابی‌ نوشته که در آن سعی کرده شاعری پروین را پرسش برانگیز بخواند. او در سال 1315 پروین را دیده و بعدها در کتابش سعی کرده ثابت کند که او شاعر نبوده و همه اشعارش را دهخدا سروده است؛ این کتاب اما سراسر اضافه‌گویی است. پروین زمانی شعر گفت که خیلی‌ها شاعری او را باور نداشتند. اما سال 1314 ملک‌الشعرای بهار بر دیوان او مقدمه می‌نویسد و او را تایید می‌کند.

حدادی یادآور شد: تا امروز از پروین اعتصامی دیوان‌های متعددی چاپ شده اما هیچ یک مانند تصحیح ابوالفتح اعتصامی نیست. گاه شعر این شاعر را قطعه قطعه کرده و به اشکال مختلف چاپ می‌کنند. برایم این پرسش باقی می‌ماند که چرا هنوز باید او را تا به این اندازه مظلوم ببینیم. همه این موارد مرا به تالیف کتاب «زندگی و زمانه پروین اعتصامی» مصمم کرد. 

کتاب «زندگی و زمانه پروین اعتصامی» پژوهشی جدید در زندگی خانوادگی و اجتماعی اعتصامی است که از سوی انتشارات نامک در شمارگان هزار و 100 نسخه به چاپ رسیده است.

مراسم رونمایی از این کتاب پنجشنبه 25 اردیبهشت ساعت 18 در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای ابن سینا به نشانی شهرک قدس، فاز یک، خیابان ایران زمین شمالی برگزار می‌شود.


ایبنا