05 مرداد 1393

بمباران کتابخانه‌های غزه


بمباران کتابخانه‌های غزه

کتابخانه‌های IBBY در غزه هدف بمباران سنگین ارتش رژیم صهیونیستی قرار گرفتند و تخریب شدند.

به گزارش ایسنا، در متنی که دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) در این‌باره منتشر کرده آمده است: «پنج سال است که IBBY با پشتیبانی و کمک کودکان در بحران، در غزه دو کتابخانه برای کودکان فراهم کرده است. در سال 2013، هیئتی از IBBY از این دو کتابخانه بازدید کردند تا از طریق بنیاد خانواده کاترین پاترسون و سازمان کودکان در بحران، یاری‌رسان دوستان فلسطینی برای به‌روز کردن کتاب‌ها و خدمات کتابخانه‌یی باشند. (برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت IBBY Project in Gaze و برای گزارش اخیر پروژه بهIBBY Palestine IBBY Project Gaza July-December 2013 مراجعه فرمایید.)

ولی با نهایت تاسف چنین پیغامی از کتابخانه‌های غزه دریافت کردیم (حمله اسرائیل 19/7/2014 ):

دو کتابخانه IBBY که در مناطق رفح و بیت حانون قرار دارند، هدف بمباران سنگین ارتش اسرائیل قرار گرفتند. این دو منطقه همچنان زیر هجوم اسرائیل قرار دارد و هزاران فلسطینی آواره شده‌اند. این پیغام را کتابدار بیت حانون پیش از خروج خود از منطقه ارسال کرده است. محلی که کتابخانه در آن قرار دارد، به شدت تخریب شده است. این مرکز و کتاب‌ها و رایانه‌های آن تخریب شده‌اند. سه ساختمان از جاهایی که کودکان به عنوان کتابخانه استفاده می‌کرده‌اند، به کلی ویران شده و سی خانه دیگر نیز آسیب دیده است. هنوز از تعداد اعضای کشته‌شده یا خانواده‌های آنان اطلاع دقیقی در دست نیست.

از کتابخانه al-Shawka – Rafah اطلاعی نداریم. تمامی خانواده‌ها آواره شده‌اند، از جمله کتابدار این کتابخانه، محمود، که دو روز پیش محل را ترک کرده شرایط را چنین توصیف کرده است: «هزاران شهروند به طرز فجیعی کشته و هزاران خانه منهدم شده.» هنوز خبری از شرایط کودکانی که از این کتابخانه‌ها و ساختمان‌ها استفاده می‌کرده‌اند، نداریم.

IBBY بر این باور است که کتاب‌ها می‌توانند پل پیوند و صلح میان انسان‌ها باشند. این مردم‌ دوستان و همکاران ما هستند، کسانی چون من و شما که اعتقاد داریم با خواندن کتاب‌های خوب می‌توان آینده را تغییر داد و میان انسان‌ها تفاهم به وجود آورد ولی متاسفانه این کودکان دیگر چنین چیزی را باور نخواهند داشت.

هر رو که می‌گذرد، اوضاع غزه و زندگی این کودکان و خانواده‌هایشان بدتر می‌شود. این جنگ زشت و خانمان‌سوز باید متوقف و محاصره‌ها برداشته شود.»


ical.ir