01 مهر 1392

انتقاد از نگاه نادرست درباره جنگ تحمیلی علیه ایران


انتقاد از نگاه نادرست درباره جنگ تحمیلی علیه ایران

سرگی یورکین، نویسنده روس که چندی پیش از دفتر ادبیات مقاومت و دفاع مقدس حوزه هنری بازدیدکرده بود، گفت: در روسیه نگاه درستی به جنگ ایران و عراق وجود ندارد و به همین دلیل تصمیم به انتشار کتابی از وقایع این جنگ گرفتم.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، سرگی یورکین، نویسنده و پژوهشگر اهل روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با اشاره به این که در دوران روزنامه‌نگاری خود تصمیم به تهیه خبری درباره جنگ تحمیلی ایران و عراق گرفته است، اظهار کرد: با سفیر ایران در روسیه درباره دفاع مقدس گفت‌وگو کردم، اما خبری که از سفیر ایران گرفتم به دلیل هجمه‌‌های تبلیغاتی منفی علیه ایران در نشریات روسیه به چاپ نرسید.

وی ادامه داد: به همین دلیل تصمیم گرفتم برای روایت جنگ ایران و عراق کتابی بنویسم و برای نگارش این کتاب به ایران سفر کردم و از شهرهای خوزستان، سوسنگرد، آذربایجان، کردستان و مناطق مختلف دیدن و با مردمی که در جنگ حضور داشتند صحبت کردم و همچنین عکس‌هایی از مناطق جنگ‌زده گرفتم.

یورکین با اشاره به چاپ کتابش گفت: این کتاب مورد تایید سازمان‌ها و خبرگزاری‌ها بوده است اما آن‌ها می‌گویند به دلیل نو بودن این اثر، ابتدا باید آن را توسط ناشری ایرانی منتشر کنم و در صورت استقبال از اثر چاپ‌های بعدی کتاب را نشر معتبری در روسیه بر عهده می‌گیرد.

این پژوهشگر روس خاطرنشان کرد: متاسفانه در روسیه نگاه درستی به جنگ تحمیلی ایران و عراق وجود ندارد و برای مثال واژه «شهید» را به تروریست و فردی افراطی معنی می‌کنند و من هم با انتشار کتابم سعی دارم این نوع نگاه را در کشورم تغییر دهم و همچنین قصد دارم کتاب دیگری با عنوان «ناگفته‌های جنگ تحمیلی ایران و عراق» را به نگارش در آورم.

 سرگی یورکین که دو سال قبل در حال تحقیق برای نگارش اثری با موضوع دفاع مقدس ایران بود، خبر از انتشار اثرش با عنوان «با عطر شهادت» به زبان روسی در مسکو منتشر کرد.

این نویسنده روس پیش از این نیز در دی ماه سال 1390 از حوزه هنری بازدید کرده و به گفت‌وگو با علیرضا کمری محقق و پژوهشگر ادبیات دفاع مقدس و مرتضی سرهنگی پرداخته بود. وی شهریورماه امسال نیز دیداری با مسوولان این مرکز داشت که همکاری‌های بیشتری را برای انتشار کتاب جدیدش نوید می‌دهد.


ایبنا