27 آبان 1392

ثبت، ضبط و انتشار خاطرات رزمندگان در قالب کتاب


ثبت، ضبط و انتشار خاطرات رزمندگان در قالب کتاب

 حوزه هنری استان فارس ثبت، ضبط و انتشار خاطرات رزمندگان در قالب کتاب با هدف آشنایی نسل جوان با فضای جنگ و مسایل مربوط به آن را در دستور کار خود قرار داده است.
مهدی نجابت، معاون فرهنگی حوزه هنری استان فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره اهمیت هفته کتاب در ترویج فرهنگ مطالعه اظهار کرد: هر جامعه‌ای که خواهان پویایی فرهنگ و ارتقای سطح آگاهی و شعور شهروندان خویش است، باید از ابزارهای متعدد فرهنگی مانند کتاب بهره‌مند شود.

وی با بیان این‌که هفته کتاب فرصت مغتنمی برای نهادینه‌کردن فرهنگ مطالعه به شمار می‌آید، ادامه داد: ترویج فرهنگ کتابخوانی میان اقشار مختلف جامعه مستلزم فراهم‌کردن زمینه‌های ترغیب افراد از سنین پایین در نهاد خانواده است؛ والدین در کتابخوان شدن فرزندانشان بسیار تاثیر دارند. آموزش و پرورش، مهد‌های کودک و مراکز پیش‌دبستانی در این میان نقشی ‌سزاوارانه دارند.

معاون فرهنگی حوزه هنری استان فارس افزود: در سال‌های اخیر راهکارهای مختلفی برای کتابخوان کردن افراد ارایه شده‌است که از آن میان می‌توان به راه‌اندازی کتابخانه‌های کلاسی و افزایش تعداد کتابخانه‌های عمومی، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و برپایی جشنواره‌های کتاب متعدد مانند جشنواره کتاب حبیب غنی‌پور، جایزه ادبی شهید آوینی و جشنواره کتاب سال اشاره کرد.

نجابت ادامه داد: صدا و سیما نیز با تهیه و ارایه برنامه‌های متعدد با رویکرد کتاب، نقش موثری در ترویج فرهنگ کتابخوانی ایفا کرده‌است. راه‌اندازی رادیو کتاب از دیگر اقدام‌هایی محسوب می‌شود که در راستای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه صورت گرفته است.

وی توضیح داد: حوزه هنری استان فارس نیز در راستای ترویج فرهنگ مطالعه، به‌ویژه ترغیب مخاطبان خود به مطالعه کتاب‌های حوزه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، فعالیت‌های بی‌شماری انجام داده‌است که از آن میان می‌توان به چاپ و نشر کتاب‌هایی مانند «شب‌های بی آسمان»، «اتاق ژنرال» و «آقای مهربان» اشاره کرد.

معاون فرهنگی حوزه هنری استان فارس ادامه داد: این مرکز فرهنگی به دلیل تاکید مقام معظم رهبری در ثبت، ضبط و انتشار خاطرات رزمندگان، جمع‌آوری این اطلاعات و مکتوب کردن تاریخ شفاهی جنگ را در دستور کار خود قرار داده‌است. جمع‌آوری خاطرات خانم صنایع، از مبارزان انقلاب اسلامی نمونه‌ای از این اقدام‌ها به شمار می‌آید که در آینده نزدیک این خاطرات در قالب کتاب منتشر خواهند شد.

نجابت توضیح داد: حوزه هنری استان فارس اکنون کارگروهی را تشکیل داده‌است تا در حوزه خبررسانی شهادت شهدای هشت سال دفاع مقدس فعالیت کنند. افراد حاضر در این کارگروه اطلاعات لازم را درباره شیوه شهادت شهدا و نحوه خبررسانی شهادت آن‌ها به خانواده‌هایشان و افرادی که وظیفه انتقال این خبر به خانواده‌های شهدا را داشتند، جمع‌آوری می‌کنند و در نهایت در قالب یک کتاب عرضه خواهد شد.

وی افزود: جمع‌آوری خاطرات فرمانده پدافند لشگر 19 فجر از دیگر فعالیت‌های حوزه هنری استان فارس در زمینه نشر به شمار می‌آید. پیش‌بینی می‌کنم این اثر دو سال آینده راهی بازار نشر شود.


ایبنا