25 خرداد 1400

مرحوم حاجی‌حیدری خبر لایحه کاپیتولاسیون را به امام(ره) داد


حمید‌رضا ترقی عضو شورای مرکزی موتلفه در حاشیه مراسم تشییع پیکر مرحوم حاجی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس اظهار داشت: مرحوم حاجی حیدری هم‌رزم شهید بخارایی و مرحوم عسگراولادی بود که ارتباطات نزدیکی هم با دیگر عزیزان موتلفه ازجمله شهید عراقی داشت.

وی ادامه داد: ایشان پس از جریان اعدام حسنعلی منصور و شهادت برخی اعضای موتلفه، در دوران زندان نقش فراوانی در تربیت نیروهای انقلابی داشت و با روحیه خود مردانه در برابر رژیم طاغوت مبارزه کرد.

ترقی ادامه داد: مرحوم حاجی حیدری با ارتباطاتی که با مجلس شورای ملی داشت لایحه کاپیتولاسیون را توانست به حضرت امام(ره) برساند که واکنش امام(ره) علیه رژیم را در پی داشت.

وی با اشاره به خصوصیات اخلاقی مرحوم حاجی‌حیدری تصریح کرد: وی شخصی بی‌ادعا و ساده‌زیست و در شناخت جریان‌های سیاسی تیزبین بود و به خوبی جریان‌های نفاق را می‌شناخت و از بروز انحراف جلوگیری می‌کرد.

وی با اشاره به نقش آن مرحوم پس از پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: مرحوم حاجی حیدری با حضور خود در شورای گزینش کمیته امداد توانست پس از انقلاب سلامت این نهاد را حفظ کند و همواره پایه‌گذار برنامه‌های خودکفایی محرومین بود.


فارس