13 اسفند 1392

شهید «سلیمان خاطر» آغازگر مقابله رو در رو با رژیم صهیونیستی بود


شهید «سلیمان خاطر» آغازگر مقابله رو در رو با رژیم صهیونیستی بود

به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حمیدرضا غریب‌رضا مدیر مؤسسه گفت‌وگوی دینی در مراسم پاسداشت شهید «سلیمان محمد عبدالحمید خاطر» که امروز در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: سلیمان خاطر دوران کودکی‌اش را در منطقه‌ای زندگی می‌کرد که مدرسه آن محل توسط رژیم صهیونیستی بمباران شد؛ او در آن زمان دانش‌آموزان و معلمان این مدرسه را غرق در خون دیده و کینه رژیم صهیونیستی در قلب این شهید ایجاد ‌شد.

وی ادامه داد: او مسلمانی بود که نسبت به دین‌اش آگاهی داشت؛ زمانی که در صحرای سینا مرزبانی می‌کرد، می‌بیند که دین و سرزمین او مورد مسخره و تجاوز صهیونیست‏ها قرار گرفته است و آنها بدون توجه به «ایست» این سرباز به راه خودشان ادامه دادند، نیروهای صهیونیستی را در صحرای سینا به هلاکت رساند. 

مدیر مؤسسه گفت‌وگوی دینی گفت: دولت مصر پس از دستگیری سلیمان خاطر، در یک محاکمه او را به حبس ابد محکوم کرد؛ اما بعد از یک هفته به صورت ساختگی او را در زندان ترور کردند؛ بعد از این ترور، ایادی اسرائیل، سلیمان خاطر را به جنون متهم کردند؛ این امر طبیعی است که وقتی پیامبران و رسولان الهی توسط باطل به عنوان افرادی مجنون معرفی شدند همین افراد یک مبارز را هم به جنون متهم می‌کنند.

وی افزود: طی تحقیقاتی خانواده و دوستان شهید سلیمان خاطر این اتهام را کاملا رد کردند؛ ضمن اینکه تصاویر با صلابت به جا مانده از این شهید اذعان می‌دارد که او در سلامت کامل بوده است؛ حتی قبل از شهادتش وقتی از او می‌خواهند که ملاقات‌کنندگان را معرفی کند اسامی خانواده را می‌دهد و خانواده و برادرانش را می‌بیند او در این ملاقات از برادرانش می‌خواهد که کتاب‌های حقوق را برای او بیاورند تا در زندان ادامه تحصیل دهد.

غریب رضا ادامه داد: به گفته برادران سلیمان خاطر آنها وقتی که برادرشان را بعد از شهادت در زندان ملاقات می‌کنند می‌بینند که ناخن‌های سلیمان خاطر شکسته شده بود؛ این موضوع نشان می‌دهد که سلیمان خاطر در مقابل مرگ مقاومت کرد و تسلیم نشد و به صورت مرموز به شهادت رسید او حتی به خانواده خود گفته بود که «این حکم فقط علیه من نیست علیه مردم مبارز کشور مصر است».

وی با بیان اینکه حرکت شهید سلیمان خاطر آغازکننده تقابل رو در رو و ایستادگی در مقابل رژیم صهیونیستی بود، گفت: هشت سال بعد از این جریان «ایمن حسن» طی عملیاتی مشابه عملیات سلیمان خاطر 28 اسرائیلی را که یکی از آنها ژنرال بود را به درک واصل کرد که او هم 15 سال به زندان افتاد.

* «سلیمان خاطر» فریب ابزار موساد را نخورد

در ادامه این میزگرد محمدعلی مهتدی کارشناس ارشد جامعه عرب خاطرنشان کرد: سلیمان خاطر متعلق به هیچ حزب، گروه، جریانی و وابسته با تشکیلاتی نبود؛ با توجه به اینکه «پول» و «زن» از ابزار موساد برای رسیدن به اهدافشان است، آنها در صحرای سینا از همین مسیر وارد شدند اما شهید تحت تاثیر هیچ‌کدام از تحرکات و اهداف موساد قرار نگرفت لذا به طرف آنها شلیک کرد.

وی افزود: یکی از دلایلی که سلیمان‌خاطر به سمت نیروهای رژیم صهیونیستی شلیک کرد این بود که او یک مسلمان بود؛ او در حالی که در محل مرزبانی نماز می‌خواند و وقتی می‌بیند صهیونیست‌ها نماز او را مسخره می‌کنند و از سوی دیگر به سرزمین اسلام تجاوز کرده‌اند تصمیم می‌گیرد که به سمت آنها شلیک کند.

مهتدی گفت: صحرای سینا منطقه‌ای ارزشمند است؛ سلیمان‌ خاطر مرزبان این محل بود؛ با توجه به معاهده «کمپ دیوید» که عادی‌کرد روابط بین مصر و اسرائیل در آن اشاره شده بود، رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد فرهنگ صلح بود که در ادامه روابط تجاری و فرهنگی در برنامه‌های آنها دیده می‌شد.

وی بیان داشت: در این راستا حتی دانشجویان رژیم صهیونیستی در مصر حضور پیدا می‌کردند اما مردم مصر با این روابط مخالف بوده و عزت، تاریخ، اسلام مردم هیچ‌وقت این مسئله را نپذیرفت.

وی با اشاره به نفوذ رژیم صهیونیستی بر دولت مصر خاطرنشان کرد: در آن دوران حتی رژیم صهیونیستی خواسته بود که آیات مربوط به بنی‌اسرائیل از رادیو قاهره حذف شود اما ملت این مسئله را نپذیرفتند و یکی دیگر از برنامه‌های رژیم صهیونیستی این بود که ملت‌های عرب و جهان اسلام درگیر فتنه شیعه و سنی شوند که در این زمینه مسلمانان باید هوشیار باشند.


فارس