02 اردیبهشت 1393

رد پای عشق و ارادت افغان‌ها به امام خمینی(ره) در یک کتاب


رد پای عشق و ارادت افغان‌ها به امام خمینی(ره) در یک کتاب

محمدسرور رجایی شاعر مهاجر افغانستان از تألیف کتابی در رابطه با حضور امام خمینی(ره) در شعر و ادبیات مردم افغانستان خبر داد و گفت:‌ در این کتاب خاطرات و شعرهای شاعران و فرهنگیان افغانستان در رابطه با حضرت امام خمینی(ره) گردآوری شده است،‌ که در تلاش هستم تا این اثر را برای سالگرد رحلت امام خمینی(ره) منتشر کنم.

وی ادامه داد:‌ در این کتاب 48 قطعه شعر شاعران افغانستان، 34 قطعه خاطرات فرهنگیان و شاعران از امام خمینی(ره) گردآوری شده است. تعدادی عکس از مراسم‌های یادبود و بزرگداشت امام خمینی که در سال‌های 69 و 70 در بسیاری از شهرهای افغانستان برگزار شده و  انبوه جمعیت مردمی در این مراسم حضور داشتند،‌ نیز در پایان این کتاب منتشر خواهد شد.

سرور رجایی با اشاره به ارادت مردم افغانستان به امام خمینی گفت:‌ در خیلی از نوشته‌ها و یادداشت‌های مردم افغانستان چه اهل فرهنگ چه عامه مردم می‌توان ردپای عشق و ارادت به امام را پیدا کرد،‌ مردم افغانستان بارها اعتقاد خود را به انقلاب اسلامی ایران و مقام حضرت امام اعلام کرده‌اند و این اشعار و خاطرات تنها بخشی از همه آن‌چیزی است که وجود دارد. ارادت مردم افغانستان به امام به اندازه‌ای بود که زمان رحلت ایشان 3 روز عزای عمومی در کابل اعلام شد.

وی ادامه داد:‌ ارادت به امام خمینی(ره) ربطی به ایرانی و افغان بودن ندارد،‌ امام یک جایگاه جهانی دارند که نه تنها درمیان مردم افغانستان،‌ بلکه در بین تمام مردم جهان که اعتقاد به  مقاومت و آزادگی دارند،‌ محبوبیت داشته و به عنوان یک مرجع شناخته می‌شوند. امام خمینی(ره) یک شخصیت فراملی دارند.

سرور رجایی که چندی پیش زندگی‌نامه شهدای افغانستانی دفاع مقدس ایران با عنوان «مبارزان بی‌مرز» را نیز در دست انجام داشت‌، گفت:‌ متأسفانه علی‌رغم تلاشی که برای انتشار این کتاب انجام دادیم،‌ به نمایشگاه کتاب تهران نمی‌رسد.

«مبارزان بی‌مرز» روایتی از 16 رزمنده افغان حاضر در دفاع مقدس ایران است،‌  این رزمندگان مدت‌ها پیش از شرکت در دفاع مقدس ایران در جنگ افغانستان در برابر روس‌ها نیز حضور داشته و در این کتاب در قالب بیان خاطرات خود تلاش کرده‌اند، تا تصویری فراموش‌شده از حضور افغان‌ها در کنار رزمندگان ایرانی در جبهه‌های دفاع مقدس را به تصور بکشند.


تسنیم