25 مرداد 1393

نصرالله: رژیم صهیونیستی تهدیدی همیشگی برای منطقه


نصرالله: رژیم صهیونیستی تهدیدی همیشگی برای منطقه

 به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، سید حسن نصرالله در این مصاحبه، ابتدا بر اینکه رژیم صهیونیستی «غده سرطانی» است، تاکید کرد و در پاسخ به اینکه «ارتباط ما با [امت مسلمان] مسئله فلسطین چیست و چرا باید قدس را آزاد کنیم»، گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که اکنون در لبنان و دنیای عرب وجود دارد این است که به جایی برسیم که در نظر مردم منطقه موجودیت اسرائیل [در منطقه] طبیعی جلوه کند و احساس کنند که اسرائیل تهدیدی برای منطقه  و ملتهای آن نیست و اگر هم هست، مشکل فلسطین است نه ملتهای منطقه. [باید دانست] که اسرائیل اولا رژیم نامشروع است و تهدیدی همیشگی برای منطقه است و نمی‌توان با این تهدید زندگی کرد. برای همین باید جدای از همه مشکلات و حساسیت‌ها، هدف نهایی این امت باید محو کردن آن از صحنه وجود باشد. وجود همه منازعات و حساسیت‌ها و اختلافات و کشمکش‌ها نباید این فرهنگ را از نظر ما دور کند که اسرائیل غده‌ای سرطانی و شر مطلق و خطری برای همه ملت‌ها و دولت‌های منطقه و کرامت و مقدسات آن است و در نتیجه هدف نهایی باید محو کردن آن از صحنه وجود باشد.
نصرالله در ادامه در پاسخ به این سوال که وارد قدس خواهیم شد گفت: من به این یقین دارم.
 دبیر کل حزب‌الله لبنان در خصوص جنگ غزه، از مقاومت فلسطین تمجید کرد و گفت: مقاومت فلسطین امروز دنبال پیروزی معنوی یا راه خروجی نیست که آبرویش را حفظ کند بلکه دنبال دستاوردی حقیقی است و آن شکست محاصره غزه است حتی اگر با هزینه گران باشد. این نقطه قوت مقاومت است که اولا این مسئله اراده همه گروه‌های مقاومت است و دوما اراده‌ای مردمی حقیقی برای شکستن محاصره وجود دارد.
وی افزود: اسرائیل در غزه درمانده است و هیچ هدف معینی در آن ندارد. گمان کرد می‌تواند از تجربه و درسهای جنگ تموز [جنگ 33 روزه] استفاده کند. این جنگ [عبرتهای 33 روزه] در رسانه‌های اسرائیلی از زمان آغاز جنگ غزه حاضر بود... اسرائیل اکنون در تنگناست و شاید برآوردشان این بود که مقاومت توان استقامت ندارد و مردم هم این حجم خرابی را تحمل نخواهند کرد همچنانکه فکر می‌کردند که انبار موشکهای مقاومت تمام خواهد شد و آن هنگام می‌توانند بگویند که شلیک موشکها را متوقف کردیم بدون اینکه فلسطینی‌ها دستاوردی داشته باشند.
سید حسن نصرالله درخواست مستقیم گروههای فلسطینی از حزب‌الله برای ورود مستقیم حزب الله به جنگ غزه را تکذیب کرد و با اشار به درخواست موسی ابومرزوق [از سران حماس] برای این مسئله گفت که این موضوعی جدی است که باید در جلساتی پشت درهای بسته بررسی شود نه در رسانه‌ها. وی گفت که طرح این موضوع در رسانه‌ها مناسب نبود و سوال‌برانگیز بود... این درخواست جدی نبود.
 نصرالله قطع ارتباط با حماس را نیز تکذیب کرد و گفت: و گفت: با حماس درباره اتفاقات سوریه اختلاف‌نظرهایی داشتیم اما هیچ‌وقت تماس‌هایمان قطع نشد و تماس‌ها و ارتباط باقی است.. و همه چیز طبیعی باقی ماند.. ارتباط حزب‌الله با جنگ علیه دشمن و با اتفاقات میدانی در درون فلسطینی چیزی نیست که قابل چانه‌زدن باشد.
 دبیر کل حزب‌الله لبنان ابراز عقیده کرد که «جنگ غزه، هر جنگ احتمالی علیه لبنان را به تاخیر انداخت و روشن نیست اسرائیل در چارچوب چه شرایط و اطلاعاتی تصمیم به جنگ بگیرد اگر بخواهد جنگی آغاز کند» و گفت: نمی‌توانم بگویم خیلی یا کم [به تاخیر انداخت].. البته در نظر اسرائیلی‌ها جنگ آینده بسیار دشوارتر خواهد بود چه از لحاظ مقاومت و امکاناتش چه از لحاظ دشمن که تحمل جنگ فرسایشی را ندارد..
وی افزود: زمانیکه دشمن در رویارویی غزه‌ای که محاصره شده است، شکست می‌خورد، حساب و کتابهایش به هم می‌ریزد. اکنون مرحله پس از جنگ غزه، کاملا با قبل آن متفاوت خواهد بود.. دشمن سعی کرد که از جنگ تموز [33 روزه] درس بگیرد و آن را در غزه اجرا کند، اما شکست خورد.  سید حسن نصرالله در بخشی دیگر از گفت‌وگوی خود به سالروز جنگ 33 روزه و عملیات به اسارت گیری نظامیان اسرائیلی اشاره کرد و گفت: تصمیم عملیات به اسارت‌گیری در شورای حزب‌الله و چندماه قبل از اجرای عملیات اتخاذ شد... این مسئله در شورا از چند جهت بررسی شد مثل مکان مناسب عملیات، زمان، تاکتیک، برنامه عملیات و نفرات شرکت‌کننده و اداره عملیات و واکنش‌های احتمالی و احتیاطات لازم.. نیرو وارد منطقه شد و حتی چندین بار وارد خاک فلسطین اشغالی شد. کمین می‌کردند و سپس خارج می‌شدند سپس برمی‌گشتند و منتظر فرصت مناسب می‌شدند. گاهی اهداف مد نظر موجود بود اما روشن نبود که نظامی‌ است یا غیرنظامی. ما تاکید کرده بودیم که ضرورت دارد، اسیر، نظامی باشد نه از شهرک‌نشینان که بعدا نگویند که غیرنظامیان را ربوده‌ایم.
نصرالله افزود: در لحظه عملیات، مطلع بودیم. تدابیر را اندیشیده و اقدامات احتیاطی را برنامه‌ریزی کرده بودیم. فرماندهی عملیات به مکانی که باید در دقایق اولیه در آنجا حضور می‌داشت، به مکان، منتقل شد. در ساعات اولیه پیامدها بزرگ و مهم نبود. هر چه برای روز اول انتظارش می‌رفت، برایش بخوبی برنامه‌ریزی شد چون ما خوب برای این رویارویی آماده شده بودیم.
نصرالله در خصوص جنگ 33 روزه افزود: حزب‌الله در جنگ 33 روزه قدرت این را داشت تا تل‌آویو را بزند. اسرائیلی‌ها هم این را می‌دانند ولی درنتیجه بررسی‌ها معائله تل‌آویو-بیروت ثابت شد.. [خب] اگر ما می‌توانستیم با این معادله بیروت را حفظ کنیم پس بهتر بود این کار انجام شود... حزب‌الله تهدیدی نمی‌کند یا از معادله‌ای حرف نمی‌زند که قادر نباشد انجامش دهد.
دبیر کل حزب‌الله لبنان، شایعه زخمی شدنش در طول جنگ 33 روزه را تکذیب کرد و گفت که در مکان‌هایی که بوده است، هیچ کدام مورد حمله قرار نگرفته و حتی در نزدیکی آن هم موشکی نخورده است... وی گفت که بیشترین چیزی که در طول جنگ او را آزاد داده است، کشتار غیرنظامیان توسط اسرائیل بوده است.
نصرالله افزود که در طول جنگ 33 روزه انتقال سلاح از سوریه به لبنان همچنان ادامه داشت. وی گفت که اسرائیلی‌ها سرتیپ سوری محمد سلیمان را کشتند چون او در این جنگ و در خلال آن از طرف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه ماموریت پیدا کرد که جنگ را دنبال کند و پرونده انتقال سلاح را بر عهده داشته باشد که نقشش واقعا ممتاز و مثبت بود. این امکان وجود داشت که در جنگ دامنه آن به سوریه کشیده شود زیرا اسرائیل مسئولیت پایداری مقاومت را بر عهده سوریه نیز می‌دانست همچنین مسئول انتقال سلاح که در روند جنگ تاثیرگذار بود.
نصرالله در پاسخ به این سؤال که «بسیاری می‌گویند که حاج عماد مغنیه، رهبر پیروزمندان بود، این سخن چه معنی دارد؟» گفت: شاکله حزب در اواخر دهه نود بر این استوار بود که اداره عملیات اجرائی‌ای تحت امر حاج عماد بود و همین روش تا زمان شهادت وی ادامه داشت. بنابراین در زمان جنگ 2000 و بیرون رفتن اسرائیل از لبنان و همچنین در جنگ تموز 2006 [جنگ 33 روزه] حاج عماد رحمة الله علیه، مسئول عملیات جهادی بود. ما متکی به فرد نیستیم. نمی‌توانیم که بگوییم فلان شخص یا آن فرد، باعث پیروزی ما در جنگ تموز شد، چرا که پیروزی مقاومت حاصل یک کار جمعی بود. اما حاج عماد نقش اساسی و مرکزی در این دو پیروزی داشت.
نصرالله در پاسخ به سوال «وعده انتقام حاج عماد مغنیه که داده بودید، چه شد؟»، گفت: این پرونده هنوز باز است. برخی می‌گویند که با مورد هدف قرار دادن فلان اشخاص یا فلان مسافران شهرک اسرائیلی، انتقام حاج عماد گرفته می‌شود، اما چنین نیست، ما چنین نمی‌اندیشیم. ما می‌گوییم دو نوع انتقام برای خون حاج عماد، وجود دارد. یک، تقویت مقاومت و آمادگی بیش از پیش و دوم اینکه آنها فکر می‌کنند که ما دنبال شخصی یا هدفی نزدیک به او هستیم. در حقیقت در میان آنها [اسرائیلی‌ها] کسی نیست که هم‌وزن حاج عماد باشد یا از حیث اعتبار سیاسی و معنوی نزدیک به حاج عماد باشد. یعنی بانکی از اشخاص یا فرماندهان [سران] یا بانکی از تصمیم‌های مختلف. بله. اسرائیلی‌ها اینطور گمان می‌کنند که هدف [ما] در چنین سطحی است. برای همین تدابیر امنیتی را پیرامون نخست‌وزیر، وزرای جنگ و رؤسای ستاد مشترک کنونی و سابق و سران دستگاه‌های امنیتی کنونی و سابق را تشدید کرده‌اند. آنها فکر می‌کنند که هر چقدر هم که زمان انتقام طولانی شود، این انتقام خون شهید عماد مغنیه، نمی‌تواند در سطحی کمتر از این باشد.
نصرالله در پاسخ به سوالی دیگر، درباره اینکه آیا ترور حاج حسان اللقیس در همان سیاق ترور حاج رضوان بوده است و آیا این ترور ترسیم خط قرمزی جدید برای حزب‌الله است گفت: معتقدم این بخشی از جنگ امنیتی باز ما با دشمن است. موضوع، موضوع خط قرمزها نیست. ما می‌دانیم برخی افراد در حزب‌الله هستند که اگر اسرائیل دستش به آنان برسد، [در ترور کردن آنان] درنگ نمی‌کند و منتظر خطوط قرمز نمی‌شود. دقیقا مثل ما که اکنون در خصوص [ترور و انتقام خون] حاج عماد رحمة الله علیه صحبت می‌کنیم. ما هم بانک اهدافی [در اسرائیل] در خصوص پرونده حاج عماد مغنیه آماده کرده‌ایم و این بخشی از جنگ امنیتی جاری میان ما اسرائیل است.
این مصاحبه به مناسبت هشتمین سالروز پیروزی مقاومت لبنان بر رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه در سال 2006 انجام شده است و پنج ساعت و نیم به طول انجامیده که در آن سید حسن نصرالله در خصوص مسائل مختلف به تفصیل صحبت کرده است.


قدسنا