01 مرداد 1393

انتشار خاطرات نوه آیت‌الله کاشانی


انتشار خاطرات نوه آیت‌الله کاشانی

«یاد باد» گوشه‌هایی از خاطرات «محمدحسن سالمی» در گفتگو با نادر رستگار و مجید تفرشی برای نخستین بار در ایران منتشر شد.

مسعود لقمان، مدیر تولید کتاب «یاد باد» درباره درون‌مایه این کتاب به خبرنگار مهر گفت: محمدحسن سالمی، نوه دختری آیت‌الله کاشانی است که روایت‌ دست اولی از آیت‌الله کاشانی و نقش او در جنبش ملی‌شدن نفت، رویدادهای منجر به 28 مرداد و خاطرات و ناگفته‌هایی شنیدنی از آن دوران پرهیاهو را در کتاب «یاد باد» برای نخستین بار مطرح کرده است.

لقمان ادامه داد: سالمی که از دوران نهضت ملی‌شدن نفت به عنوان بهترین دوران زندگی‌اش یاد می‌کند، می‌گوید که رخدادهای آن دوران به شفافی و روشنی در خاطرش حک شده است و هرگز فراموششان نمی‌کند. یکی از این خاطرات، رساندن نامه معروف آیت‌الله کاشانی به دکتر مصدق و پاسخ مصدق به کاشانی در روز 27 مرداد بوده که به درازا در این کتاب به آن پرداخته شده است.

وی در پایان افزود: پدر محمدحسن سالمی از زمینداران خوشنام کرمانشاه بود که به علت علاقه‌ای که به آیت‌الله کاشانی داشت به خانواده بزرگ او از لحاظ مالی رسیدگی می‌کرد و کاشانی نیز دلبستگی ویژه‌ای به پدر سالمی که پیش از جنگ جهانی دوم بر اثر سرطان درگذشت، داشت. سالمی نوجوان، پس از مرگ پدر و آزادی آیت‌الله کاشانی از زندان متفقین، همراه ایشان به تهران آمد و در خانه ایشان زندگی کرد و نزدیکی او به کاشانی تا به آن درجه رسید که در جریان تمامی نامه‌ها، مکاتبات، گفت‌وگوها، بحث‌ها و ملاقات‌های ایشان قرار می‌گرفت. پس از 28 مرداد، سالمی سیاست را کنار گذاشت و به آلمان رفت و در آنجا پزشکی خواند.

«یاد باد» در 200 صفحه رقعی و به بهای 9500 تومان از سوی انتشارات شورآفرین به دوستداران تاریخ معاصر ایران عرضه شده است.


http://www.ical.ir