20 فروردین 1393

گزارشاتی که ماهواره‌های جاسوسی آمریکا به صدام می‌داد


گزارشاتی که ماهواره‌های جاسوسی آمریکا به صدام می‌داد

 در استمرار ضربات کوبنده ارتش رهایی‌بخش اسلام در دفاع مقدس علیه استکبار جهانی، در اسفندماه 1362 ثمره تلاش‌ها و طرح‌ها در قالب عملیاتی کوبنده به نام «خیبر» آغاز شد. نیروهای اسلام در این نبرد نابرابر با نقش‌آفرینی حماسه‌هایی بی‌نظیر ننگی دیگر بر قادسیه صدام افزودند و سربلندی و افتخار را نصیب لشکریان امام زمان(عج) کردند.

با توجه به اهمیت این عملیات و پیامدهای جهانی آن، گزارشات و مواضع مشخص رسانه‌های خارجی را در ادامه می‌خوانیم:

 

* آمریکا از طریق ماهواره اطلاعات نظامی در اختیار رژیم رو به زوال عراق قرار می‌دهد

از واشنگتن ـ خبرگزاری فرانسه 25/12/62

شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا شب گذشته اعلام کرد این کشور اطلاعاتی را که از طریق ماهواره‌های شناسائی خود دریافت می‌کند در اختیار عراق قرار می‌دهد تا پیش‌بینی تهاجمات ایران امکان‌پذیر باشد، به گفته بی‌بی‌سی دولت ریگان ظاهراً تصمیم گرفته است بیشتر از پیش طرف عراق را در این جنگ بگیرد زیرا کشورهای عربی وی را متقاعد ساخته‌اند که پیروزی ایران عواقب فاجعه‌آمیزی بر تعادل منطقه خواهد داشت.

سی‌بی‌اس از قول منابع نزدیک به سرویس اطلاعاتی آمریکا همچنین تاکید کرد ایران در تهاجم بهاره‌ است که در آن حدود چهارصد و پنجاه تن شرکت خواهند داشت، دویست هزار تن از این نیروها را شبه نظامیان تشکیل می‌دهند.

* آمریکا نیروی هوایی عراق را در جنگ هدایت می‌کند

از: واشنگتن

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در مقاله‌ای به بررسی عملکرد نیروی هوایی عراق پرداخته و تلویحا گوشه‌ای از اطلاعاتی را که آمریکا توسط ماهواره‌های جاسوسی خود در اختیار رژیم صدام قرار می‌دهد را منتشر کرده و نوشته است:

یک پل موقت نظامی که برای حمل تسلیحات و تدارکات توسط ایرانیان از روی باتلاق‌ها به جزیره مجنون زده شده هنوز مورد اصابت حملات هوایی عراق واقع نشده است، این پل که از اهمیت بسیاری برای ایرانیان برخوردار است توسط موشک‌های ضدهوایی هاوک ساخت آمریکا مراقبت می‌شود.

خلبانان عراقی اکنون پرواز در ارتفاع پایین نسبت به هدف‌های خود را ریسک می‌کنند چیزی که در ابتدای جنگ از آن پرهیز می‌کردند، این مقامات گفتند حملات هوایی ایران ممکن است موجب تأخیر در تهاجم ایرانیان که مدت‌ها انتظار آن می‌رفت شده باشند اما مقامات آمریکا معتقدند که ایران ممکن است در حال گردآوری یک نیروی بزرگ زرهی در شما جزیره مجنون جهت آمادگی برای یک تهاجم دوجانبه به شهر بصره عراق باشد که می‌تواند این منطقه نفت‌خیز را از پایتخت جدا کند.

* ماهواره‌های جاسوسی آمریکا و عملیات پل‌سازی

از شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی آمریکا فیلمی را که توسط ماهواره‌های جاسوسی شیطان بزرگ از چهره‌های عملیاتی خیبر تهیه شده بود به نمایش گذاشت، در این فیلم نیروهای ایرانی را که مشغول ساختن دو پل در منطقه جنوبی بودند نشان می‌داد؛ پل اولی خاکی و پل دومی آبی بود، تعداد 300 هزار نفر از سپاهیان پاسدار انقلاب اسلامی در آن مکان دیده می‌شدند، تلوزیون مذکور اظهار داشت ایرانیان در تدارک حمله‌ای وسیع هستند.


فارس